Suomessa ajettiin kolme kovaa maantiepyöräilykilpailua 9.6-11.6 Porvoossa ja Lahdessa.
Perjantaina ajettiin Ole Wackströmin muistoajot Porvoossa 63,7 km: matkalla.
Kilpailun voitti Pierre Moncorge Tukholmasta, toiseksi sijoittui Jesse Kaislavuo ja kolmas oli Roope Nurmi. Tarmon Ville Luoto oli 26. ja Timo Pesola 49.
Porvoo OW-muistoajo 63,7 km 9.6.2017 | |||||
1 | Moncorge | Pierre | Stockholm CK | 1:26:45 | |
2 | Kaislavuo | Jesse | TWD-Länken | 1:26:45 | |
3 | Nurmi | Roope | TWD-Länken | 1:26:45 | |
4 | Venedelin | Karl Arnold | Otepään Urheilulukio | 1:26:45 | |
5 | Juntunen | Antti Jussi | Skoda Fincycling | M18 | 1:26:45 |
6 | Prangel | Kristo | Otepään Urheilulukio | 1:26:45 | |
7 | Larsen | Trond | Team Larunpyörä Cervelo | 1:26:45 | |
8 | Nuijten | Jelmer | West-Frisia | 1:26:45 | |
9 | Mazzurana | Luca | Stockholm CK | 1:26:45 | |
10 | Broekaart | Sven | West-Frisia | 1:26:45 | |
11 | Bäcman | Anders | IBD Cycling | 1:26:45 | |
12 | Kangaskokko | Juha | OTC | 1:26:45 | |
13 | Moren | Patrik | Stockholm CK | 1:26:45 | |
14 | Taskinen | Julius | Skoda Fincycling | M18 | 1:26:45 |
15 | Ratilainen | Tuomas | JäPy | 1:26:45 | |
16 | Stridsberg | Tobias | Stockholm CK | 1:26:45 | |
17 | Vainionpää | Oskari | TWD-Länken | 1:26:45 | |
18 | Hänninen | Jaakko | TWD-Länken | 1:26:45 | |
19 | Kolehmainen | Otto | TWD-Länken | M18 | 1:26:45 |
20 | Niemi | Jarkko | GIF | 1:26:45 | |
21 | Mäkelä | Antti | JäPy | 1:26:45 | |
22 | Pietikäinen | Sauli | TWD-Länken | 1:26:45 | |
23 | Seppä | Lauri | GIF | 1:26:45 | |
24 | Sillankorva | Jaakko | Skoda Fincycling | M18 | 1:26:45 |
25 | Hujanen | Jani | Racebike-Focus | 1:26:45 | |
26 | Luoto | Ville | KäTa | 1:26:45 | |
27 | Kanerva | Hiski | Finnfalz-Rush Racing | 1:26:45 | |
28 | Pökälä | Samuel | TWD-Länken | 1:26:45 | |
29 | Birling | Niki | IBD Cycling | 1:26:45 | |
30 | Eriksson | Rasmus | GIF | 1:26:45 | |
31 | Makogon | Vladyslav | OTC | 1:26:45 | |
32 | Räty | Antti | OTC | 1:26:45 | |
33 | Elmgren | Jan | CCH | 1:26:45 | |
34 | Vainionpää | Arto | Jurvan Voima | 1:26:45 | |
35 | Jõeäär | Marten | Otepään Urheilulukio | M18 | 1:26:45 |
36 | Puuronen | Tuukka | Team Larunpyörä Cervelo | 1:26:45 | |
37 | Hietala | Juhana | CCH | 1:26:45 | |
38 | Penton | Nils | Stockholm CK | 1:26:45 | |
39 | Sizko | Antti | Akilles | 1:26:45 | |
40 | Hänninen | Aleksi | TWD-Länken | 1:26:45 | |
41 | Kesonen | Anssi | Racebike-Focus | 1:26:45 | |
42 | Uusiperhe | Jesse | GIF | 1:26:45 | |
43 | Hänninen | Juho | TWD-Länken | 1:26:45 | |
44 | van der Meer | Luuk | West-Frisia | 1:27:22 | |
45 | Vainio | Roope | Akilles | M18 | 1:27:22 |
46 | Mielikäinen | Otto | Akilles | M18 | 1:27:38 |
47 | Sundfors | Jonathan | Skoda Fincycling | M18 | 1:27:43 |
48 | Koskela | Markus | Racebike-Focus | 1:27:43 | |
49 | Pesola | Timo | KäTa | 1:27:43 | |
50 | Roling | Jerry | West-Frisia | 1:27:57 | |
51 | Niemi | Marco-Tapani | GIF | 1:28:04 | |
52 | Künnap | Janis | Team Larunpyörä Cervelo | 1:28:15 | |
53 | Joensuu | Jussi | LaPy | 1:28:15 | |
54 | Korpi | Antti | Team Larunpyörä Cervelo | 1:28:15 | |
55 | Pot | Sebastiaan | West-Frisia | 1:28:45 | |
56 | Reponen | Ville-Pekka | IK-32 | 1:29:44 | |
57 | Kinnunen | Atte | IK-32 | 1:29:44 |
Lauantaina Lahdessa ajettuihin Fellmanin ajoihin osallistui Tarmosta Ville Luoto. Hänen sijoituksensa kisassa oli 30. Kisan voitti Jesse Kaislavuo.
LahtiFellmanin ajot 10.6.2017 | ||||||
Sijoitus | Sukunimi | Etunimi | Maa | Seura | Aika | |
1 | KAISLAVUO | Jesse | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | 1:10:06 | |
2 | MONCORGE | Pierre | FRA | STOCKHOLM CK (SCK) | s.a. | |
3 | PÖKÄLÄ | Samuel | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | s.a. | |
4 | HALME | Sasu | FIN | FINFALZ-RUSH RACING (FRR) | s.a. | |
5 | VAINIONPÄÄ | Oskari | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | s.a. | |
6 | BROEKAART | SVEN | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. | |
7 | NIEMI | Jarkko | FIN | GIF-CHEBICI (GIC) | s.a. | |
8 | NUIJTEN | Jelmer | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. | |
9 | BÄCKMAN | Anders | FIN | IBD CYCLING (IBD) | s.a. | |
10 | PENTON | Nils | SWE | STOCKHOLM CK (SCK) | s.a. | |
11 | HÄNNINEN | Jaakko | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | s.a. | |
12 | NURMI | Roope | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | 1:10:30 | |
13 | SKACHEK | Denis | RUS | TEAM VELOSPORT (VEL) | s.a. | |
14 | PRANGEL | Kristo | EST | SPORDIKLUBI CFC (CFC) | s.a. | |
15 | PIKKARAINEN | Timo | FIN | GIF-CHEBICI (GIC) | s.a. | |
16 | JUNTUNEN | Antti-Jussi | * | FIN | ŠKODA FINCYCLING (SFC) | s.a. |
17 | ROLING | Jerry | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. | |
18 | STRELKOV | Nikita | * | RUS | TEAM VELOSPORT (VEL) | s.a. |
19 | VENDELIN | Karl Arnold | EST | VIKO (VIK) | s.a. | |
20 | STRIDSBERG | Tobias | SWE | STOCKHOLM CK (SCK) | s.a. | |
21 | LUUK VAN DER | Meer | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. | |
22 | HÄNNINEN | Aleksi | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | s.a. | |
23 | RELANTO | Erik | FIN | FINFALZ-RUSH RACING (FRR) | s.a. | |
24 | KANGASKOKKO | Juha | FIN | OTC (OTC) | s.a. | |
25 | MOREN | Patrik | SWE | STOCKHOLM CK (SCK) | s.a. | |
26 | MAZZURANA | Luca | SWE | STOCKHOLM CK (SCK) | s.a. | |
27 | KOSKI | Olli | FIN | IBD CYCLING (IBD) | s.a. | |
28 | POT | Sebastian | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. | |
29 | PIETIKÄINEN | Sauli | FIN | TWD-LÄNKEN (TWL) | s.a. | |
30 | LUOTO | Ville | FIN | KÄLVIÄN TARMO (KÄT) | s.a. | |
31 | ELMGREN | Jan | FIN | CC HELSINKI (CCH) | s.a. | |
32 | MÄNTYNIEMI | Iiro | FIN | OTC (OTC) | s.a. | |
33 | TASKINEN | Julius | * | FIN | ŠKODA FINCYCLING (SFC) | s.a. |
34 | NIEMI | Marco-Tapio | FIN | GIF-CHEBICI (GIC) | s.a. | |
35 | UUSIPERHE | Jesse | FIN | GIF-CHEBICI (GIC) | s.a. | |
36 | SILLANKORVA | Jaakko | * | FIN | ŠKODA FINCYCLING (SFC) | s.a. |
37 | HAAKMAN | Tino | NED | WEST-FRISIA (WEF) | s.a. |
Sunnuntaina 11.6 ajettiin yksi kotimaisen kilpailukauden suurimmista kilpailuista, Porvoon ajot. Kansainvälisiä kilpailijoita keränneen kilpailun voitti irtiottoporukasta hollantilainen Sebastiaan Pot. Toiseksi sijoittui Trond Larsen ja kolmas oli Nils Penton. Timo Pesola osoitti nousukuntoa ollen 22. ja Ville Luoto sijoittui sijalle 26.
N-18 sarjassa Emma Lahti sijoittui toiseksi. Naisten kanssa samassa lähdössä ajettu kilpailu ratkesi, kun Viivi Puskala pääsi kärkiporukkaan mukaan ja Emma jäi toiseen porukkaan, joka tuli pari minuuttia ensimmäisen jälkeen maaliin.
N-Elite | 63 km | ||||
1 | Kangas Minna-Maria | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | 1:45:45 | |
2 | Pensaari Pia | TVC | 1:45:45 | ||
3 | Kangaskokko Suvi | AHH Cycling team | 1:45:45 | ||
4 | Törmänen Rosa | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | 1:45:45 | |
5 | Affolter Ulla | IBD Cycling | 1:45:45 | ||
6 | Syrjä Maija | AHH Cycling team | 1:45:45 | ||
7 | Ellmen Anni | TVC | 1:45:45 | ||
8 | Purhonen Tatja | CCH | 1:45:45 | ||
9 | Gröndahl Antonia | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | 1:45:45 | |
10 | Lehtinen Eva | Reaktor Stanga Racing | 1:45:45 | ||
11 | Jäpölä Anna-Maria | PoTa | 1:45:45 | ||
12 | SiimesPaula | IBD Cycling | 1:47:28 | ||
13 | Onger Heidi | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | 1:47:33 | |
14 | Lehtonen Katri | KoiI | 1:55:33 | ||
15 | Salovaara Heini | AHH Cycling team | 1:58:57 | ||
16 | Eklund Karoliina | AHH Cycling team | 1:58:57 | ||
17 | Turpiainen Milla | AHH Cycling team | 2:36:43 | ||
Joronen Hanna | IBD Cycling | DNF | |||
Jokio Kati | IBD Cycling | DNF | |||
Kansikas Sofia | P-P | DNS | |||
Väkevä Veera | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | DNS | ||
Väinölä Kirsi | UP | DNS | |||
N-18 | 63 km | ||||
1 | Puskala Viivi | CCH | 1:45:45 | ||
2 | Lahti Emma | KäTa | 1:47:28 | ||
3 | Salmela Kajsa | KorsKa | 1:47:28 | ||
4 | Tenhunen Heidi | UP | 1:55:30 | ||
Suvisaari Vilhelmiina | Team Toni & Toni / IK-32 | SFI | DNS |
25.10.2023 10.57 | Pikkupakkasgravel 28.10.2023 klo 11.00 |
11.09.2023 08.51 | Aika osallistua Westfinntourin arvontaan |
24.07.2023 13.00 | Gravel Adventure II ja Arvon kuntoajo 20.8.2023 |
04.05.2023 19.30 | Käläviäläinen pyöräilykauden avaus lauantaina 6.5.2023 |
14.08.2022 10.39 | Arvon kuntoajo ja Gravel Adventure Kälviä onnistuivat yli odotusten |
08.08.2022 14.47 | Tarmon ajajat ISM-kisoissa Muhoksella |