Kälviän Tarmon Sampo Lahti polkee suomalaisen junioripyöräilyprojektin, Fincyclingin, väreissä Latviassa neljän etapin kisassa.
Perjantaina 26.8 ajettiin ainakin 10 kilometrin tempo, jossa Sampon sijoitus oli 53.
Perjantai-iltapäivällä jatkettiin 90km maantie-etapilla. Koko joukkue ajoi aktiivisesti alusta alkaen ja Jesse jatkoi hyvin alkanutta päivää voittamalla päivän molemmat välikirit.
Kilpailun puolenvälin paikkeilla kärkeen muodostui n. 20 pyöräilijän ryhmä jossa Skoda Fincycling joukkueesta oli Jessen lisäksi Antti-Jussi Juntunen ja Sampo Lahti. Noin 20km ennen maalia tästä ryhmästä irtautui ryhmä jossa oli Jesse ja Sampo. Sampo joutui kuitenkin toteamaan toisen pyöräilijän kanssa vauhdin liian kovaksi ja näin kärkeen muodostui lopullinen 5 pojan ryhmä koka ratkoo kilpailun voiton.
Urheilukentälle päättyneellä etapilla Jesse oli lopulta 3s, Antti-Jussi ja Sampo tulivat maaliin seuraavassa ryhmässä sijoilla 8. ja 12. Otto Kolehmainen, Julius Taskinen ja Veli-Matti Koistinen ajoi maaliin pääjoukossa hienon päivätyön joukkueen eteen tehneenä.
Lauantaina 27.8 ajettiin Cup of Zemgale kilpailun kolmas etappi erittäin tuulisissa olosuhteissa 6 km lenkillä.
Jo ennakkoon oli odotettavissa todella raskas päivä ja tämä myöskin toteutui. 85 startanneesta vain 18 ajoi täyden 114km matkan.
Lyhyellä reitillä olleet sivutuuli osuudet hajoittivat ryhmän pieniksi "palasiksi". Kärkeen muodostui vajaan parinkymmenen pyöräilijän ryhmä jossa Skoda Fincycling joukkueesta oli Jesse Uusiperhe ja Antti-Jussi Juntunen. AJ valitettavasti kaatui ja tippui kaatumisen seurauksena seuraavaan ryhmään jossa polkivat Julius Taskinen, Otto Kolehmainen ja Sampo Lahti.
Tämäkin ryhmä hajosi pienempiin osiin ja myös Julius Taskinen valitettavasti kaatui. Kumpikin poika selvisi kaatumisista onneksi pintanaarmuilla. AJ taisteli kahden muun pojan kanssa yli 50km matkan ja he saivatkin lopulta kärkijoukon kiinni n. 20km ennen maalia.
Tässä vaiheessa kärki ryhmä hajosi neljään osaan ja kovan päivän jälkeen Jesse ajoi maaliin 13sta ja AJ 16sta.
Sunnuntaina 28.8 ajettiin päätösetappi, jossa Fincyclingin Jesse Uusiperhe oli toinen. Jessen hyvää tulosta säestivät Antti-Jussi Juntunen 12.sta sijalla ja Sampo Lahti 13.sta sijalla. Skoda Fincycling oli päivän paras joukkue ja sijoittui joukkuekilpailun kokonaistuloksissa kolmanneksi.
Cup of Zemgalen viimeiselle etapille asetettiin tavoitteeksi Jesse Uusiperheen pistekilpailun sijoituksen parantaminen ja että jokaisessa irtiotossa on joku joukkueen pyöräilijä.
Ensimmäisellä kierroksella tässä ei onnistuttu, mutta koko joukkue teki töitä yhdessä ajaen syntyneen irtioton kiinni juuri ennen ensimmäistä välikiriä. Jesse jäi tässä kirissä kuitenkin niukasti pisteiden ulkopuolelle.
Heti kirin jälkeen Veli-Matti Koistinen iski irti yhdessä etapin voittaneen Virolaispyöräilijän kanssa olen irti kahdestaan n. 25km. Tässä vaiheessa kaksikon saavutti ensin kolme pyöräilijää ja hetken kuluttua viellä Jesse. Päivän toisessa välikirissä Veli-Matti auttoi Jesseä vetämällä hänelle kirin, jossa Jesse oli toinen ja kutisti pistekilpailussa eron yhteen pisteeseen. Tämän jälkeen hienoa työtä tehnyt Veli-Matti putosi pääjoukkoon.
Irtiottoryhmä teki vahvasti töitä yhdessä ja ero oli parhaimmillaan yli 40s. Viimeisen 10km aikana ero kuitenkin supistui nopeasti useamman joukkueen yrittäessä ajaa eroa kiinni. Skoda Fincycling:n ja Viron joukkueen onnistui kuitenkin hidastaa ryhmän vauhtia ja viimeiselle kilometrille kärkiryhmä saapui n. 20s etumatkalla ja oli selvää, että kärkiryhmä ratkaisi etapin voiton. Jesse oli loppukirissä hienosti toinen ja samalla varmisti pistekilpailun voiton.
Lopputulokset:
Jesse Uusiperhe 8.
Antti-Jussi Juntunen 11.
Otto Kolehmainen 28.
Sampo Lahti 30.
Julius Taskinen 35.
Veli-Matti Koistinen 48.
Rapostin tekstit lainattu Fincycling facebook-sivuilta.
kuva:Fincycling
Latvian mestaruuden pyöräily junioreille | |||||||
ZEMGALES CUP | |||||||
Dobele | |||||||
TULOKSET | Sarjatilanne IV Etap | ||||||
Etap kokonaispituus | 299 | KM | |||||
VOITTAJAT KESKINOPEUS Etap | 41.52 | KM / H | |||||
Juniors | |||||||
NPK | sukunimi | nimi | UCI-koodi | joukkue | SIJOITUKSET | ero | |
1 | Bartosz | Rudyk | POL19980918 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 07:12:05 | + | 00:00:00 |
2 | Christer | Ansons * | LAT19990907 | Talsi SS / MSG | 07:12:50 | + | 00:00:45 |
3 | ROJUS | Adomaitis | LTU19981123 | Whirlwind SC, SK Vetrunge | 07:12:59 | + | 00:00:54 |
4 | Ivan | Shakatets * | BLR19990408 | RGUOR-RCOP Valko | 07:13:13 | + | 00:01:08 |
5 | Joan Markus | Variku | EST19980925 | Audentes | 07:13:21 | + | 00:01:16 |
6 | Kajetan | Albanowski * | POL19990525 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 07:13:21 | + | 00:01:16 |
7 | Kristaps | Pel?ers * | LAT19991118 | Tandem / Dobele Miller | 07:13:38 | + | 00:01:33 |
8 | zigmas | Derkintis * | LTU19990909 | Whirlwind SC, SK Vetrunge | 07:14:06 | + | 00:02:01 |
9 | Jesse | Uusiperhe | FIN19980222 | Skoda Fincycling | 07:14:41 | + | 00:02:36 |
10 | Aaron Otto | Stalde | EST19981224 | CFC Spordiklubi | 07:15:47 | + | 00:03:42 |
11 | Christopher | Prangel | EST19980727 | CFC Spordiklubi | 07:15:52 | + | 00:03:47 |
12 | Antti-Jussi | Juntunen * | FIN19990604 | Skoda Fincycling | 07:17:04 | + | 00:04:59 |
13 | Denis | Trofimov * | LAT19990918 | RRS I | 07:17:22 | + | 00:05:17 |
14 | Denas | MASIULIS * | LTU19991122 | Whirlwind SC, SK Vetrunge | 07:17:32 | + | 00:05:27 |
15 | Ilya | Ahloblin | BLR19980726 | RGUOR-RCOP Valko | 07:17:33 | + | 00:05:28 |
16 | Kasparas | Punkrys | LTU19980106 | Liettua -2 | 07:18:15 | + | 00:06:10 |
17 | Povilas | Šideikis | LTU19981005 | Liettua -2 | 07:18:43 | + | 00:06:38 |
18 | Joosep | Sankmann * | EST19990130 | Audentes | 07:22:15 | + | 00:10:10 |
19 | Uladzislav | Mironau | BLR19980603 | RGUOR-RCOP Valko | 07:22:22 | + | 00:10:17 |
20 | Marcis | Kalnins | LAT19980505 | Tandem / Dobele Miller | 07:22:54 | + | 00:10:49 |
21 | Kazimieras | Ramona | LTU19980303 | Whirlwind SC, SK Vetrunge | 07:23:39 | + | 00:11:34 |
22 | Ignas Edmundas | Mikalaj?nas * | LTU19990324 | Liettua -2 | 07:24:19 | + | 00:12:14 |
23 | Aristide | Kelmelis ** | LTU20000227 | SM Gaja Kaunas | 07:24:28 | + | 00:12:23 |
24 | Kestutis | Vaitaitis * | LTU19990107 | Panev?žio "Fortuna", PVSM | 07:25:05 | + | 00:13:00 |
25 | Oskar | Maidre * | EST19990625 | CFC Spordiklubi | 07:25:19 | + | 00:13:14 |
26 | Arvydas | Birenis | LTU19981219 | Whirlwind SC, SK Vetrunge | 07:25:48 | + | 00:13:43 |
27 | Andrei | stepanov * | RUS19990418 | Guor Shchelkowo | 07:25:51 | + | 00:13:46 |
28 | Alexander | Kulakovs | LAT19980227 | RRS I | 07:26:26 | + | 00:14:21 |
29 | Otto | Kolehmainen ** | FIN20000303 | Skoda Fincycling | 07:27:23 | + | 00:15:18 |
30 | Karel Georg | Nõmme * | EST19990420 | CFC Spordiklubi | 07:28:12 | + | 00:16:07 |
31 | Sampo | Lahti ** | FIN20001012 | Skoda Fincycling | 07:29:15 | + | 00:17:10 |
32 | Adam One | Rosenfeld ** | LAT20000322 | Tandem / Dobele Miller | 07:29:39 | + | 00:17:34 |
33 | näätä | Joeaar * | ESTt19990601 | CFC Spordiklubi | 07:31:09 | + | 00:19:04 |
tempon tulokset:
1 | Kristers | Ansons* | LAT19990907 | Talsu SS/MS? | ind | 00:14:58 | + | 00:14:58 | + | 00:00:00 |
2 | M?rcis | Kalni?š | LAT19980505 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:15:12 | + | 00:15:12 | + | 00:00:14 | |
3 | Romas | Zubrickas* | LTU19991124 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:15:16 | + | 00:15:16 | + | 00:00:18 | |
4 | Bartosz | Rudyk | POL19980918 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 00:15:17 | + | 00:15:17 | + | 00:00:19 | |
5 | Jesse | Uusiperhe | FIN19980222 | Skoda Fincycling | 00:15:20 | + | 00:15:20 | + | 00:00:22 | |
6 | Zigmas | Derkintis* | LTU19990909 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:15:24 | + | 00:15:24 | + | 00:00:26 | |
7 | Kristofers | Prangel | EST19980727 | CFC spordiklubi | 00:15:26 | + | 00:15:26 | + | 00:00:28 | |
8 | Ivan | Shakatets* | BLR19990408 | RGUOR-RCOP Belarus | 00:15:28 | + | 00:15:28 | + | 00:00:30 | |
9 | Kestutis | Vaitaitis* | LTU19990107 | Panevežio "Fortuna", PVSM | ind | 00:15:29 | + | 00:15:29 | + | 00:00:31 |
10 | Arvydas | Birenis | LTU19981219 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:15:32 | + | 00:15:32 | + | 00:00:34 | |
11 | Denas | Masiulis* | LTU19991122 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:15:34 | + | 00:15:34 | + | 00:00:36 | |
12 | Joan Markus | Varik | EST19980925 | Audentes | 00:15:35 | + | 00:15:35 | + | 00:00:37 | |
13 | Juli?ns | Is?jevs | LAT19980507 | RRS I | 00:15:35 | + | 00:15:35 | + | 00:00:37 | |
14 | ?dams Viens | Rozenfelds** | LAT20000322 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:15:36 | + | 00:15:36 | + | 00:00:38 | |
15 | Antti Jussi | Juntunen* | FIN19990604 | Skoda Fincycling | 00:15:37 | + | 00:15:37 | + | 00:00:39 | |
16 | Kasparas | Punkrys | LTU19980106 | Lithuania -2 | 00:15:39 | + | 00:15:39 | + | 00:00:41 | |
17 | Uladzislav | Mironau | BLR19980603 | RGUOR-RCOP Belarus | 00:15:39 | + | 00:15:39 | + | 00:00:41 | |
18 | Kristofers | Bindemanis* | LAT19991121 | ?ekavas NSS | 00:15:42 | + | 00:15:42 | + | 00:00:44 | |
19 | Andrei | Stepanov* | RUS19990418 | Guor Shchelkowo | 00:15:42 | + | 00:15:42 | + | 00:00:44 | |
20 | Kristaps | Pel?ers* | LAT19991118 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:15:43 | + | 00:15:43 | + | 00:00:45 | |
21 | Oskar | Maidre* | EST19990625 | CFC spordiklubi | 00:15:43 | + | 00:15:43 | + | 00:00:45 | |
22 | Joosep | Sankmann* | EST19990130 | Audentes | 00:15:48 | + | 00:15:48 | + | 00:00:50 | |
23 | Mareks Arnis | Vecmanis* | LAT19990213 | RRS I | 00:15:49 | + | 00:15:49 | + | 00:00:51 | |
24 | Marten | Joeaar* | ESTt19990601 | CFC spordiklubi | 00:15:51 | + | 00:15:51 | + | 00:00:53 | |
25 | Rojus | Adomaitis | LTU19981123 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:15:52 | + | 00:15:52 | + | 00:00:54 | |
26 | Aristidas | Kelmelis** | LTU20000227 | SM Gaja Kaunas | 00:15:52 | + | 00:15:52 | + | 00:00:54 | |
27 | Julius | Taskinen* | FIN19990820 | Skoda Fincycling | 00:15:52 | + | 00:15:52 | + | 00:00:54 | |
28 | Ignas Edmundas | Mikalaj?nas* | LTU19990324 | Lithuania -2 | 00:15:54 | + | 00:15:54 | + | 00:00:56 | |
29 | Aleks J?nis | Logins** | LAT20000915 | RRS I | 00:15:57 | + | 00:15:57 | + | 00:00:59 | |
30 | Deniss | Trofimovs* | LAT19990918 | RRS I | 00:15:57 | + | 00:15:57 | + | 00:00:59 | |
31 | Hermanis | Ozols* | LAT19990101 | RRS I | 00:15:58 | + | 00:15:58 | + | 00:01:00 | |
32 | Sander | Kempi* | EST19991216 | CFC spordiklubi | 00:15:59 | + | 00:15:59 | + | 00:01:01 | |
33 | Arno | ?ikurs* | LAT19991109 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | ind | 00:16:01 | + | 00:16:01 | + | 00:01:03 |
34 | Rokas | Kmieliauskas** | LTU2000822 | SM Gaja Kaunas | 00:16:03 | + | 00:16:03 | + | 00:01:05 | |
35 | Povilas | Šideikis | LTU19981005 | Lithuania -2 | 00:16:07 | + | 00:16:07 | + | 00:01:09 | |
36 | Ilya | Ahloblin | BLR19980726 | RGUOR-RCOP Belarus | 00:16:08 | + | 00:16:08 | + | 00:01:10 | |
37 | Edijs | Str?lis | LAT19980227 | RRS II | 00:16:12 | + | 00:16:12 | + | 00:01:14 | |
38 | Kazimieras | Ramonas | LTU19980303 | Viesulo SC, SK Vetrunge | 00:16:13 | + | 00:16:13 | + | 00:01:15 | |
39 | Aleksandrs | Kulakovs | LAT19980227 | RRS I | 00:16:17 | + | 00:16:17 | + | 00:01:19 | |
40 | Mantas | Paukštaitis | LTU19980624 | SM Gaja Kaunas | 00:16:21 | + | 00:16:21 | + | 00:01:23 | |
41 | Uvis Horens | Korbergs | LAT19980808 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:16:23 | + | 00:16:23 | + | 00:01:25 | |
42 | Kristofers | Rungulis* | LAT19990919 | RRS II | 00:16:31 | + | 00:16:31 | + | 00:01:33 | |
43 | Veli Matti | Koistinen** | FIN20000724 | Skoda Fincycling | 00:16:31 | + | 00:16:31 | + | 00:01:33 | |
44 | Kajetan | Albanowski* | POL19990525 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 00:16:31 | + | 00:16:31 | + | 00:01:33 | |
45 | Mantas | Januškevi?ius* | LTU19990429 | SM Gaja Kaunas | 00:16:32 | + | 00:16:32 | + | 00:01:34 | |
46 | Piotr | Michalski | POL19980604 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 00:16:32 | + | 00:16:32 | + | 00:01:34 | |
47 | Nikl?vs | Bo?šis | LAT19980401 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:16:34 | + | 00:16:34 | + | 00:01:36 | |
48 | Aleksander | Bondarev | RUS19980323 | Guor Shchelkowo | 00:16:38 | + | 00:16:38 | + | 00:01:40 | |
49 | Otto | Kolehmainen** | FIN20000303 | Skoda Fincycling | 00:16:40 | + | 00:16:40 | + | 00:01:42 | |
50 | Erikas | Šidlauskas** | LTU20000305 | Panevežio "Fortuna", PKKSC | ind | 00:16:41 | + | 00:16:41 | + | 00:01:43 |
51 | Mantas | Antanavi?ius* | LTU19990924 | Lithuania -2 | 00:16:43 | + | 00:16:43 | + | 00:01:45 | |
52 | Ri?ards Roberts | Sauja** | LAT20000131 | RRS II | 00:16:45 | + | 00:16:45 | + | 00:01:47 | |
53 | Sampo | Lahti** | FIN20001012 | Skoda Fincycling | 00:16:48 | + | 00:16:48 | + | 00:01:50 | |
54 | Edgaras | Valys* | LTU19990000 | Lithuania -2 | 00:16:48 | + | 00:16:48 | + | 00:01:50 | |
55 | Devids | Zikratijs** | LAT20000424 | ?ekavas NSS | 00:16:49 | + | 00:16:49 | + | 00:01:51 | |
56 | Ri?ards | Me??ikovs* | LAT19990317 | RRS II | 00:16:50 | + | 00:16:50 | + | 00:01:52 | |
57 | Aaron Otto | Stalde | EST19981224 | CFC spordiklubi | 00:16:50 | + | 00:16:50 | + | 00:01:52 | |
58 | Julius | Kalpokas** | LTU20001126 | SM Gaja Kaunas | 00:16:52 | + | 00:16:52 | + | 00:01:54 | |
59 | Aliaksei | Shmantsar** | BLR20000512 | RGUOR-RCOP Belarus | 00:16:54 | + | 00:16:54 | + | 00:01:56 | |
60 | Hans Patrick | Muur | EST19980309 | Parnu Kalev spordikool | ind | 00:16:56 | + | 00:16:56 | + | 00:01:58 |
61 | Arvis | Rendors** | LAT20000925 | ?ekavas NSS | 00:16:58 | + | 00:16:58 | + | 00:02:00 | |
62 | Viktorija | Sipovi?a | LAT19981218 | RRS | ind | 00:17:01 | + | 00:17:01 | + | 00:02:03 |
63 | Vladimir | Dumchev | RUS19980311 | Guor Shchelkowo | 00:17:04 | + | 00:17:04 | + | 00:02:06 | |
64 | Jabub | Šcibior** | POL20001003 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 00:17:14 | + | 00:17:14 | + | 00:02:16 | |
65 | Brayn | Tolp | EST19980627 | Parnu Kalev spordikool | ind | 00:17:17 | + | 00:17:17 | + | 00:02:19 |
66 | Maksim | Markov | RUS19990225 | Guor Shchelkowo | 00:17:29 | + | 00:17:29 | + | 00:02:31 | |
67 | Kristaps | Siltum?ns** | LAT20000630 | RRS II | 00:17:30 | + | 00:17:30 | + | 00:02:32 | |
68 | Davis | Korsitis** | LAT20000920 | ?ekavas NSS | 00:17:30 | + | 00:17:30 | + | 00:02:32 | |
69 | Karel Georg | Nomm* | EST19990420 | CFC spordiklubi | 00:17:31 | + | 00:17:31 | + | 00:02:33 | |
70 | Roman | Shishmintcev | RUS19990713 | Guor Shchelkowo | 00:17:33 | + | 00:17:33 | + | 00:02:35 | |
71 | J?kabs | Cers | LAT19980811 | Tand?ms/Dobeles dzirnavnieks | 00:17:35 | + | 00:17:35 | + | 00:02:37 | |
72 | Risto | Sepa* | EST19990329 | Audentes | 00:17:44 | + | 00:17:44 | + | 00:02:46 | |
73 | Dawid | Tuleja** | POL2000906 | ALKS STAL - OCETIX - IGLOTEX | 00:17:50 | + | 00:17:50 | + | 00:02:52 | |
74 | Randar | Saar* | EST19991231 | Audentes | 00:17:52 | + | 00:17:52 | + | 00:02:54 | |
75 | Marks | Gorskis** | LAT20001222 | ?ekavas NSS | 00:18:05 | + | 00:18:05 | + | 00:03:07 | |
76 | Sten | Pelska | EST19980119 | Audentes | 00:18:06 | + | 00:18:06 | + | 00:03:08 | |
77 | Rihard | Koll** | EST20000326 | Audentes | 00:18:17 | + | 00:18:17 | + | 00:03:19 | |
78 | Roberts | Birkavs* | LAT19990304 | RRS | ind | 00:18:19 | + | 00:18:19 | + | 00:03:21 |
79 | Art?rs | Priede** | LAT20001217 | RRS | ind | 00:18:39 | + | 00:18:39 | + | 00:03:41 |
80 | Lauris | Kriev?ns* | LAT19990211 | RRS II | 00:19:00 | + | 00:19:00 | + | 00:04:02 | |
Roman | Korchagin | RUS19990516 | Guor Shchelkowo | #ARVO! | + | nestart?ja | ||||
Regina | Stegvilaite | LTU19990511 | Panevežio "Fortuna", PVSM | a/k | 00:16:40 | + | 00:16:40 | + | 00:01:42 | |
Justina | Jovaišyte | LTU19980208 | Panevežio "Fortuna", PVSM | a/k | 00:16:45 | + | 00:16:45 | + | 00:01:47 |
25.10.2023 10.57 | Pikkupakkasgravel 28.10.2023 klo 11.00 |
11.09.2023 08.51 | Aika osallistua Westfinntourin arvontaan |
24.07.2023 13.00 | Gravel Adventure II ja Arvon kuntoajo 20.8.2023 |
04.05.2023 19.30 | Käläviäläinen pyöräilykauden avaus lauantaina 6.5.2023 |
14.08.2022 10.39 | Arvon kuntoajo ja Gravel Adventure Kälviä onnistuivat yli odotusten |
08.08.2022 14.47 | Tarmon ajajat ISM-kisoissa Muhoksella |