Iiris Heikkinen saavutti SM-hopeaa tempossa Pikku-Syötteellä maantiepyöräilyn ISM-kisoissa N-10 sarjassa. Kisa oli raskas 7,5 kilometrin matkalla ja se päättyi Pohjanmaan asukkaille epätyypilliseen loppunousuun, jonka aikana ehtii miettiä syntyjä syviä.
N-10 | 7,5 km | | |
1 | Kapanen | Elisabet | Tampereen Pyörä | 0:16:31,0 |
2 | Heikkinen | Iiris | KäTa | 0:18:07,1 |
3 | Virta | Aada | OP-P Ounaksen P | 0:18:47,3 |
4 | Alhonen | Sofia | IK-32 | 0:19:38,3 |
5 | Ingves | Sandra | Närpes Kraft Cy | 0:20:47,2 |
6 | Jensen | Cecilia | IF Sibbo-Vargar | 0:24:46,5 |
Eero-Veikko Nissilä oli kuudes M-10 sarjassa.
M-10 | 7,5 km | | |
1 | Holopainen | Arttu | KaKa | 0:16:32,6 |
2 | Tapio | Joel | OP-P Ounaksen P | 0:17:40,0 |
3 | Juntunen | Niko | Hyvinkään Pyörä | 0:17:41,7 |
4 | Kareisto | Jaani | OTC | 0:18:19,0 |
5 | Niku | Veikka | Oulu Triathlon& | 0:20:24,5 |
6 | Nissilä | Eero-Veikko | KäTa | 0:20:29,7 |
7 | Posio | Pyry | Oulun Triathlon | 0:20:50,5 |
8 | Väyrynen | Eero | OP-P Ounaksen P | 0:21:07,4 |
9 | Haapakangas | Valtti | OP-P Ounaksen P | 0:21:53,3 |
Max Halmekangas oli 14. M-12-sarjassa.
M-12 | 7,5 km | | |
1 | Yli-Pelkonen | Aatu | Cycle Club Hels | 0:15:02,1 |
2 | Grönlund | Nicolas | Cycle Club Hels | 0:15:05,0 |
3 | Kareisto | Jeehu | OTC | 0:15:14,6 |
4 | Tuominen | Mico | Team Velo Cycli | 0:15:35,9 |
5 | Toivonen | Nuutti | Korson Kaiku | 0:16:01,9 |
6 | Pesälä | Kalle | OTC | 0:16:14,3 |
7 | Lantto | Eeli | OTC | 0:16:56,4 |
8 | Posio | Tuukka | OP-P Ounaksen P | 0:17:10,0 |
9 | Ingves | Anton | Närpes Kraft Cy | 0:17:14,9 |
10 | Väyrynen | Aaro | OP-P Ounaksen P | 0:18:20,1 |
11 | Källberg | Ivar | Närpes Kraft Cy | 0:18:33,3 |
12 | Huhtala | Veikko | HyPy | 0:19:43,8 |
13 | Hosio | Eero | Hypy | 0:20:12,4 |
14 | Halmekangas | Max | KäTa | 0:20:34,4 |
Oskari Nissilä oli 10. M-14 sarjassa.
M-14 | 10 km | | |
1 | Tummala | Tuomas | KaKa | 0:17:42,8 |
2 | Toivanen | Kalle | Turun Urheiluli | 0:17:49,4 |
3 | Källberg | Axel | Närpes Kraft Cy | 0:17:51,1 |
4 | Lindberg | Jesper | IF Sibbo-Vargar | 0:17:59,4 |
5 | Niemi | Tomas-Casimir | Tampereen Yrity | 0:18:15,5 |
6 | Tuovinen | Aaro | Oulu Triathlon | 0:18:15,8 |
7 | Martikainen | Miko | Mäntsälän Urhei | 0:18:31,6 |
8 | Nousiainen | Erno | KaKa | 0:19:07,7 |
9 | Ijäs | Emil | Korson Kaiku | 0:19:25,5 |
10 | Nissilä | Oskari | KäTa | 0:19:46,5 |
11 | Mikkola | Lasse | Cycle Club Hels | 0:20:38,1 |
12 | Holopainen | Arttu | KaKa | 0:22:08,4 |
Tulokset
Kuvat: Risto Nissilä ja Teemu Heikkinen