Tarmon edustusjoukkue palasi voittokantaan kotiottelussaan HBK II:sta vastaan. Hyvätasoisen pelin ratkaisi Tarmo edukseen viimeisen kymmenen minuutin aikana.
Viime viikon erikoisen Ähtävän reissun jälkeen Tarmo lähti kotiotteluun muutaman avauskokoonpanon pelaajan poissaolon rasittamana. Pelin kulkuun poissaoloilla ei ollut juurikaan vaikutusta vaan Tarmo pyrki ottamaan ohjat käsiinsä vieden peliä kruunupyyläisten pystyessä kuitenkin varsin tasapäiseen vastukseen. Ensimmäinen puoliaika oli suhteellisen tasaista pelaamista, mutta Tarmo pääsi kuitenkin parempiin maalintekopaikkoihin vieraiden yritysten pääosin pysähtyessä kotijoukkueen hyvään puolustukseen. Jakson puolivälin vaiheilla Tarmo sai erän parhaan maalintekopaikkansa Toni Vuolteen laukoessa pallon kuudentoista rajalta ylärimaan. Paluupalloon ensimmäisenä ehti Tuomas Hietala, mutta vieraiden puolustus onnistui torjumaan laukauksen maaliviivalta kulmaksi. HBK:n paras paikka oli puolittainen läpiajo oikealta laidalta, mutta Tarmon maalivahti Tero Liedeksen oikea-aikainen vastaantulo vesitti vieraiden maalintekohaaveet.
Toiselle jaksolle Tarmo lisäsi vauhtia ja otti pelin hallinnan entistä selvemmin itselleen. Joukkue vyörytti hyökkäyksiä välillä oikealta ja välillä vasemmalta laidalta ja HBK:n puolustuksella riitti kiireitä. Mitä pitemmälle puoliaika kului sitä selvemmin Tarmo hallitsi tapahtumia vierasjoukkueen selvästi väsyessä Tarmon kovaan tempoon. Maalintekopaikkoja kotijoukkue rakensi useita, mutta viimeiset ratkaisut olivat vähän hätäisiä ja huolimattomia. Jatkuva painostus tuotti viimein tulosta 82. minuutilla, kun vieraiden puolustuksen palautuspallo maalivahdille jäi vähän hiljaiseksi ja nopea Tuomas Hietala ehti häiritsemään maalivahtia. Pallo päätyi parin vähän onnekkaan pompun jälkeen Tuomakselle, jolla oli helppo työ siirtää pallo tyhjään maaliin. Vain minuuttia myöhemmin vieraiden puolustaja epäonnistui pallon haltuunotossa ja Tuomas karkasi jälleen läpiajoon sijoittaen pallon varmasti ohi vastaan tulleen maalivahdin. Maalien jälkeen Tarmo pystyi rakentamaan vielä pari hyvää maalipaikkaa, mutta kun näistä ei enää onnistuttu maalia tekemään, peli päättyi kotijoukkueen 2 - 0 voittoon.
Tarmo oli pelissä kokonaisuutena parempi ja varsinkin toisen jakson selvän pelin hallinnan myötä kotivoitto oli ansaittu. Maalit tulivat vähän onnekkaasti, mutta ainakin Tarmon leirissä oltiin varmoja siitä, että jossakin vaiheessa maaleja tulee, sen verran ylivoimainen kotijoukkue toisella jaksolla oli. Viime perjantain Ähtävän pelin tuomarifiaskon jälkeen nähtiin tässä pelissä tuomaritoimintaa toisesta ääripäästä Janne Vehniän tuomitessa ottelun erinomaisesti ja tasapuolisesti.
82' | Maali | Hietala Tuomas |
83' | Maali | Hietala Tuomas |