12
SYY
15.00
Miehet edustus, 6. divisioona

Tarmo - IK Myran II  4 - 0

Urheilukenttä

Tarmolle selvä kotivoitto

Tarmon edustusjoukkueen kauden toiseksi viimeiseen otteluun saapui vieraaksi IK Myran II Alavetelistä. Pelissä nähtiin kotijoukkueelta neljä todella hienoa maalia ja yksi ulosajo.

Ensimmäisellä puoliajalla Tarmolla oli ajoittain vaikeuksia saada peliin normaalia tempoa, joten peli aaltoili edestakaisin suhteellisen tasaisissa merkeissä. Kummankin joukkueen puolustaessa tarkasti maalintekopaikkoja ei juurikaan nähty, Tarmo sai muutaman maalintekomahdollisuuden, mutta laukaukset suuntautuivat pääsääntöisesti ohi tai yli alaveteliläisten maalin. Myranin maalivahti teki myös muutaman hyvän ulostulon, jotka estivät Tarmon maalintekoyritykset tehokkaasti. Avausmaalin kotijoukkue onnistui kuitenkin tekemään minuutin verran ennen puoliaikaa. Miika Vähähyyppä sai Lasse Hyvöseltä hienon seinäsyötön kuudentoista rajalle ja Miika kiersi vastaantulleen maalivahdin ja sijoitti pallon tyhjään maaliin.

Toiselle jaksolle Tarmo pystyi lisäämään tempoa, vaikka peli ei vieläkään joukkueella ollut ihan uomissaan. Kotijoukkue hallitsi peliä ja Myranilla oli vaikeuksia pysyä mukana. Kun peliä oli pelattu 55 minuuttia, Tarmo sai vapaapotkun kahdestakymmenestä metristä, kun Myranin puolustus joutui rikkomaan Tuomas Hietalaa. Joni Peltola asettui laukomaan vaparia ja jälleen nähtiin todella hieno maali, Joni laukoi kierteisen vapaapotkun muurin yli maalin etuylänurkkaan ja Myranin hyvin pelannut maalivahti oli tilanteessa voimaton. Viisi minuuttia myöhemmin Tarmo joutui vajaalukuiseksi, kun erotuomari Timo Rintala näytti Lasse Hyvöselle punaista korttia. Myranin keskikenttäpelaajan koko pelin jatkunut ärsytystaktiikka tehosi ja Lassen pienen tilanteen jälkeisen jalkanapautuksen palkitsi tuomari suoralla ulosajolla. Usein joukkueen joutuessa pelaamaan vajaalukuisena käykin niin, että peli paranee ja niin kävi myös tällä kerralla. Tarmo pelasi järkevästi puolustamalla tiiviisti, mutta myös hyökkäyspeliin löytyi lisää tehokkuutta. Hienojen maalien ilta sai jatkoa pelin 71. minuutilla, kun Miika Vähähyyppä teki upean maalin hienolla soolosuorituksella. Miika sai pallon puolessa kentässä, juoksi koko Myranin puolustuksen läpi ja sijoitti pallon hienosti maalin taka-alanurkkaan. Maalin jälkeen Tarmo hallitsi edelleen tilanteita ja hienojen maalien päivä sai jatkoa viitisen minuuttia ennen pelin loppua. Tuomas Hietala antoi vasemmalta laidalta hienon keskityksen ja Miika Vähähyyppä puski pallon upealla syöksypuskulla maaliin tehden näin ottelussa hattutempun.

Tarmo voitti pelin ansaitusti 4 - 0. Joukkueella on sarjassa vielä jäljellä yksi peli, joka on kotiottelu Oldboysia vastaan. Kälviän kentän remontin takia peli pelataan Lohtajan keskuskentällä lauantaina 19.9. klo 15.00.

Tilastot

4 - 0

IK Myran II
(1-0)
44'MaaliVähähyyppä Miika
55'MaaliPeltola Joni
71'MaaliVähähyyppä Miika
86'MaaliVähähyyppä Miika

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista