Perinteinen Gravel-pyöräilyn kulttitapahtuma tulee jälleen 10.8.2025! Tällä kertaa reitti vie meidät vielä julkaisematonta reittiä pitkin Kannukseen ja Kahvibaariin sekä sieltä takaisin Kälviälle lähinnä hirvien metsässä kulkemaa, neitseellistä polkua ja soratietä pitkin. Luontokokemus tulee olemaan täydellinen kun tälle reitille sattuu parikin katoavaa kansanperinnettä ylläpitävää polun pätkää, jotka ilman käyttäjiä katoavat kartalta. Lähdetään siis porukalla pitämään hienot polut kartalla ja ajettavissa tulevillekin sukupolville. Aikojen saatossa ovat metsurit pokasahan kanssa kulkeneet näissä metsissä, mihin pyöräilijät ehkä luonnon otusten ihmetykseksi aikovat nyt pyörällään suunnata.
Sen verran reitistä voidaan paljastaa, että siinä mennään Pihtinevan lähistöllä, joka on antanut nimen suunnitteluasteella olevalle tuulipuistolle.
Tämä tapahtuma ei jätä ketään kylmäksi, teemana voisivat olla niin katoavaa kansanperinnettä, bridge too far tai joron jäljillä. Taukopaikalla Kannuksen Kahvibaarissa tai Pekalla pizzat kuuluvat luonnollisesti osallistumismaksuun, joka on jälleen inflaatiovapaa 35€.
Gravel reitit voit ladata itsellesi Jälki.fi:stä vähän myöhemmin. Vaihtoehtoja tulee olemaan graveliin yksi, n. 107 km mittainen.
Jos gravel ei ole sinun juttusi, voit käydä maantiepyörällä Ullavassa tai Kannuksessa kääntymässä ja palata kylälle Pizzalle.
Lähtö klo 10.00 Kälviän urheilukentältä ja maali samassa paikassa. Pekan Pizzan löydät Kajaanintien varresta. Pesumahdollisuus Kälviän urheilukentällä.
Arvon kuntoajo ajetaan samaan aikaan. Reittinä tuttu Kälviä-Ullava-Kannus-Ullava-Kälviä. Matkaa saa tehdä omaan tahtiin tai porukassa. Taukoa voi pitää Ullavan M-marketilla tai Kannuksessa Kahvibaarissa. Kahvibaari aukeaa klo 12.00, joten jos olet siellä kovin hyvissä ajoin, niin malta hetki ja odota baarin avautumista. Voit myös ajaa reitin Kälviä-Ullava-Kälviä, jolloin matkaa tulee 60 km. Kannuksessa käydessä 100 km pitäisi tulla täyteen. Voit myös ajaa Ullavasta suoraan ja käydä kääntymässä Kaustisentiellä ja palata takaisin samaa reittiä. Varoituksena, että Ullavantie on paikoitellen huonossa kunnossa, joten vararengas on ehdoton varuste jokaiselle pyöräilijälle.
Järjestäjällä ei ole huoltoa tarjolla, joten jokaisen tulee huolehtia mahdollisen varusterikon sattuessa pyörän korjaustoimenpiteistä. Loukkaantumistapauksissa hätänumero 112 auttaa pyöräilijöitä. Jokaisen tulee huolehtia omasta vakuutusturvasta.
Ajo omalla vastuulla ja gravel-pyöräilyn reitti julkaistaan jalki.fi sivustolla lähempänä tapahtumaa pienen jännityksen ylläpitämiseksi, mutta gravel-reitin mitta n. +100 km. Järjestäjän huoltopiste Kannuksen Kahvibaarissa, mutta omilla eväillä kannattaa taipaleelle startata.
Ilmoittautuminen oheisen linkin kautta tai sähköpostilla mikko.nikkila(at)hotmail.com, jos maksat osallistumisen Epassilla tai vastaavalla. Muuten maksu ilmoittautumisen yhteydessä oheisesta linkistä. Hinta 35€. Mahdollisessa perumistarkoituksessa ota yhteys yllä olevaan sähköpostiosoitteeseen.
Epassista tapahtumaa voi etsiä hakusanoilla: Kälviän Tarmo, KäTa, pyöräilyjaosto
05.05.2025 22.29 | Gravel Adventure Kälviä IV ja Arvon kuntoajo 10.8.2025 |
18.08.2024 12.09 | ”Kroppa ohjaa koppaa” |
13.08.2024 15.21 | Suomen kesä ei pettänyt pyöräilijöitä tälläkään kertaa |
08.06.2024 16.09 | Gravel Adventure Kälviä III ja Arvon kuntoajo 2024 |
03.05.2024 08.39 | Ilmastopyöräilyviikon tapahtuma 11.5.2024 klo:10-12 |
25.10.2023 10.57 | Pikkupakkasgravel 28.10.2023 klo 11.00 |