Knutar SM-kisojen mitalirohmu- Hämäläinen ennätykseen.
Julkaistu: 07.08.2016 00.00

Knutar SM-kisojen mitalirohmu- Hämäläinen ennätykseen.

Toinen yleisurheilun SM-viikonloppu tarjosi historiallisia hetkiä Tarmolaisille. Aikuisurheilun SM-kisoissa Päivi Knutar- viime vuoden tuplamestari- yritti tänä vuonna voittaa historiallisesti kolme matkaa. Lauantaina juostussa 800m kisassa Päivi voitti kisan loppukirikamppailussa ajalla 2.20,98. Sunnuntaina oli luvassa tiukka päivä. Aamupäivällä juostiin 1500m, jossa vaadittiin kauden parasta, koska kisassa oli luunkova Johanna Lindholm. Johanna yritti pudottaa Päiviä pitkällä kirillä lähes onnistuenkin siinä, mutta lopulta Päivin kova kiri puri ja hän voitti toisen Suomenmestaruutensa kauden parhaallaan 4.52,48. Päivän viimeinen matka, 400m, oli Päiville suupala ja hän kruisaili ylimvoimaiseen voittoon ja varmisti näin ollen komean triplamestaruuden!

Nuorten (19-22v) SM-kisat kilpailtiin samana viikonloppuna Lappeenrannassa. Mukana oli Tarmolta kaksi urheilijaa. Viikonlopun onnistuja oli myös suunnistuksessa huimasti kehittynyt Roosa Hämäläinen. Hän sijoittui 800m juoksussa 9:ksi ajalla 2.24, 51. Roosa paransi ennätystään lähes 20 sekuntia! Mukana keihäänheitossa oli myös Tuomo Marttila, joka sijoittui 22-vuotiaiden keihäänheitossa 14:ksi tuloksella 58.07.

Kahden viikon kuluttua kisataan kolmas SM-viikonloppu SM-yleisurheilussa, kun 14-17-vuotiaat kisaavat Hämeenlinnassa ja Kajaanissa.



Seuran uusimmat