Katkerat tappiot SM-lopputurnauksessa
Futsal P19Julkaistu: 16.04.2026 18.22

Katkerat tappiot SM-lopputurnauksessa

Tarmon U19- futsalin meni kaikkea muuta kuin Strömsössä, jos näin voi kuvailla. Tarmon kaikkein pahimmaksi vastustajaksi nousi pilottikokeiluna futsalissa ollut videohaastomahdollisuus, mikä ei ollut Tarmolle suosiollinen.

Lauantain välierässä vastaan asettui Pato. Ottelu sujui tasaisissa merkeissä 2-2 aina jakson lopulle asti. Jakson lopulla tuli oman maalin edessä tilanne, missä kaatui pelaajia, tuomarit antoivat pelin jatkua, mutta pallon mentyä yli Pato haastoi tilanteen. Se meni läpi, tuomiona joukkueen kulmakivi Elias Salo sai punaisen kortin, sekä pelikiellon ja vastustaja rangaistuspotkun. Se painui verkon perukoille ja pato meni tauolle 3-2 johdossa. Toisen jakson sinnikkäästä pelistä huolimatta palloa ei saatu maaliin, vaikka painostus oli välillä hurjaa. Ninpä Pato vei ottelun nimiinsä 4-2.

Pronssiottelussa Halikkoa vastaan Tarmo lähti nälkäisenä pronssijahtiin ja meni nopeasti 2-0 johtoon Kykyrin ja Laakson johdattamana. Kolmas maali oli jo yläriman kautta maalissa, mutta tuomarit antoivat pelin jatkua. Halikko iski vastaan ja teki tilanteesta 2-1 kavennuksen. Tuomarit tarkistivat vielä Tarmon maalin eivätkä nähneet pallon käyneet maalissa.

Tarmon peli sekosi hieman siitä ja tauolla Halikko johti jo 2-4. Sitkeä yritys toisella jaksolla ei auttanut, ja pronssi jäi Halikkoon 5-6 lukemin.